Üzenetek megjelenítése

Ez a szekció lehetővé teszi a felhasználó által írt összes hozzászólás megtekintését. Vedd figyelembe, hogy csak azokba a fórumokba írt hozzászólásokat látod, amelyekhez hozzáférésed van.


Témák - HA5GN SK

Oldalak: [1]
1
Társalgó / Előadások a net-en
« Dátum: 2020 Szeptember 20, 12:00 »
Sziasztok!
Ezt a nyarat tönkretette a vírus, de lett némi idő rendet csinálni. Összeszedtem a 2010 óta a Műegyetemi Rádióklub Műszaki Napján tartott 9 előadásomat, kissé javítgatva a diákat. Az első háromhoz még nem készült video, ezért itt magyarázó diákat illesztettem be. Összeírtam a Rádiótechnikába az elmúlt 25 év alatt írt 66 cikkem címét, és hogy melyik számban jelent meg. HA2NA Holop Attila biztosította a helyet, és ő készítette a weblapot is. A link:

https://ha5gn.mrasz.hu/

Látogassatok el ide, remélem, találtok valami hasznosat. Ott van a rövid önéletrajzom és néhány kép az adókról és antennákról. 73, DX, János, HA5GN



2
Antennák, kábelek, csatlakozók, RF transzformátorok / RG 58 kuka
« Dátum: 2015 Január 30, 11:57 »
Testvérek! Vigyázzatok!

Aki RG58-at használ, szabaduljon tőle, amíg nem késő! Régen tudom, hogy vacak, veszteséges koax, de amibe most belefutottam, arra nem számítottam.

Kaptam pár éve egy fagurigányit egy jóbaráttól. Vagy 20m, a koaxon az alábbi felirat:

RG58C/U MIL C-17-F WONDERFUL

Ettől már gyanút kellett volna fogni. Amelyik gyártó ilyet bír ráírni …

Röviden: a 20m 5 helyen zárlatos volt. Az egyik végére zárlatjelző műszert kötve (sípol),majd a koaxot finoman gyurkászva, hajlítgatva 5 helyen sípolt.

Mind az öt helyen kibontva: 
- az egyik helyen a belső ér megvetült, a gép húzására a hurokból göb lett. Kilógótt a polietilénből.
- további négy helyen a belső ér nem középen helyezkedett el, hanem a szélén. Lebontva az árnyékolást: az egyik oldalon kicsillogott a réz.

Legfeljebb szárítókötélnek!

73, DX, János,HA5GN



3
Senki ne bántsa a morzét:  szerintem rádióamatőr kultúránk egyik alapja. Nagyon sok mindent - DXCC gyűjtést, forgalmi versenyeket stb. nem lehet morze nélkül csinálni. Nem mellesleg egy kitűnő szórakozás is.

A tengerészt is megkérdezik: tud úszni? Miért, hajó nincs?! A tengerésztiszteknek is oktatják a hagyományos szeksztánsos navigációt, pedig van GPS. Lovagolunk, pedig van terepjáró. Nyilazunk, sportlövészek vagyunk, pedig van drón meg UAV. Na mindegy.

Más, jól működő szövetségek nagyon fontosnak találták a morzét (német, angol, amerikai). Igen, az orosz is. Próbáljon valaki RDA diplomát csinálni morze nélkül! IOTA, SOTA is nagyon nehéz morze nélkül. Pár éve a DARC az egész friedrichshafeni találkozót (a világon a második legnagyobb) a morzének szentelte, száz feletti gyerek vizsgázott le. "Morse lebt!" Ez volt a jelszó.

Régen a görög és római mitológia ismerete a művelt ember számára kötelező volt, ugyanúgy, ahogy a művelt ateista számára a Biblia ismerete is. Ugyanilyennek érzem a morze ismeretét a rádióamatőrök számára. Lehet  nem tudni, meg lehet lenni nélküle, de nem érdemes.

Sokan vannak, akik - ezt belátva - már meglett korban tanulták meg. Mindenkinek nagyon ajánlom!  :mellow:

4
Expedíciók / 7O6T QRT
« Dátum: 2012 Május 16, 00:13 »
Véget ért egy nagy expedíció, kitűnőre sikeredett, de teljesen szokatlan volt és rendkívüli módon operált. Ezen elsősorban azt értem, hogy jól, de szokatlan módon.

Egy olyan ország szólalt meg, ahonnan kb. egy évtizede - vagy több? nem szólt amatőr rádió. Diktatúra: Jemen. Most lehetőség nyílt rádiózni, ráadásul egy ritka - naná - IOTA szigetről.

Mi városi amatőrök ahhoz szoktunk hozzá, hogy az első héten nem rúgunk labdába. Még csak épülnek az antennák, még nem minden végfok megy, ez a zajszegény helyen lakó nagyantennás/nagyvégfokos menők ideje. A második hét elején mi jövünk, majd az expedíció utolsó napjaiban az RTTY, PSK meg SSTV dönget sokat, ahol sokkal kisebb a "QSO rate" (hogy mondják magyarul?), de a többség már lenyugodott, és mindenkinek legyen meg az öröme.

Nálam digimód/rtty elvből nincs, 50MHz lis nincs nekik, 9 CW és 8 SSB slot volt az elérhető maximum, és baromi elégedett lehetek, hogy 9 CW és 5 SSB meg is lett. Csak a 40-80-160 SSB nem sikerült. Azért mégsem vagyok elégedett, és ez nem az expedíció hibája.

Április 30.-án indultak, és először május 1.-én tudtam bekapcsolni. Hihetetlen volt, hogy az első napon 8 helyen meg is lettek!! Jó, munkaszüneti nap, óránként figyelhettem a terjedést. Ha kisssé telhetetlen lettem volna, és este fennmaradtam volna, este tíz után könnyen megcsinálhattam volna még a 80m CW-t és SSB-t is, ment mint kiderült, ez a nap volt erre a budapestiek számára a legkönnyebb.  De ebben nem hittem, lefeküdtem aludni, nem hittem, hogy első nap felállnak a nagy drótantennák is. Szóval a statisztika:

Május 1 - 8 helyen  ^_^  ^_^ . Utána már munkanapok.
Május 2 - 2 helyen.
Május 3 - újabb két helyen, belértve a 40m CW-t is, bár ez már nehéz volt.

Már csak a 160-80 CW-SSB és a 40 SSB van hátra. És a csalódás:
Minden további igyekezet ellenére, másfél hét alatt, amiben hétvége is volt:

Május 8   - 1.8 MHz CW
Május 14 - 3.5 MHz CW
Május 15 - QRT. Három SSB slot hiányzik.

Fantasztikus volt, ahogy egyszere megindult mind a 6 állomás, és fantasztikus volt, ahogy dolgoztak. Orosz expedíció, néhány nem orosz taggal, abszolút profi operátorok, egy-két kivétellel, de hát a részleteket nem ismerhetjük. Nem tudom, hogy csinálták, de párhuzamosan döngettek 18 MHz CW-n és SSB-n, nagy hangerővel (ez nem egy széles sáv!!), 10 percen belül volt meg a két QSO. Attól féltem, az egyik talán pirate, de nem! És az első naptól a clusterből látszott, hogy folyamatosan megy a hat állomás, éjjel-nappal. Az állomásokról, technikáról nem sokat találtam a neten.

De a harmadik naptól beindult a szenvedés, hátra voltak az alsóbb sávok. Ott nincs 2 vagy 3 elem nekem, csak a tyúklétrás drót a hangolóval. Mire meghallhattam volna őket a budapesti zajban, este 7-8 tájban, beindultak a QRM majmok is, és akkor ők áttértek a japánokra, este 11-kor meg már QSY máshová. Hajnalban pedig, amikor a majmok alszanak, és legjobban lehet dolgozni, nem mentek az alsóbb sávokba.

Az első nap a zavarók még nem ébredtek fel és nem indultak be. Ott volt a lehetőség. Kihagytam. Egyre elkeserítőbb, hogy ahol nincs skip, ott nem a technikával meg a terjedéssel kell küzdeni, hanem a lokális, európai beteg lelkű frusztráltakkal. CW-n aránylag egyszerűbb a helyzet, mert a zavarók nem (mind) hallják az állomást, csak a cluster alapján nyomulnak, de sajnos a frekimérők pontosak. Ilyenkor az segít, ha a DX 5-6 percenként 100-200Hz QSY-t csinál, és amíg a barmok újra rá nem találnak, a kristályszűrők meg a DSP-k 20-30 QSO-t lehetővé tesznek. De SSB-n ez nem megy, megy az ÓÓÓLÁÁÁ! ÓÓÓLÁÁÁ! meg a fütyülés, zene, meg egyéb ökörködés, gyakran frekvencia rendőrködés sok perc hosszan.

Hová jutottunk?

73, DX, János, 5GN




5
Talán nem az antennához kapcsolódik, de jobb helyet nem találtam a villám okozta furcsaságoknak.

Kedden nagy vihar volt, itt csapkodott körülöttünk a villám. A kábel TV légvezetéken jön.

A nagy csapkodás után szerdán szembesültem jelenségekkel, amelyek megfejtése és javítása ma (vasárnap) fejeződött be. A tanulságok:

1. Valamennyi rádióamatőr antenna nemcsak lekapcsolva volt a készülékektől. hanem a koaxok kiterkerve és jó messze lógatva, tyúklétra házon kívül földelve, ahol bejön, leválasztva. Kár nincs.

2. KábelTV koaxa az alábbiak szerint van kezelve:
- ahol bejön, 15 kV-os szigetelő leválasztás, földhurok brummja meg túlfesz védelem miatt.

- utána multimédia modul, -8 dB a modem felé, ami összekötve a WiFi routerrel, az pedig UTP kábelekkel 4 számítógéppel. A WiFi csak a kerti internetezéshez meg egy internet+DAB rádióhoz kell. Multimédia modul másik, -5dB-s lába megy a TV-k felé.

- Mivel az egyik számítógép össze van földelve a rádióállomással, és az meg nagyfrekisen ki van szigetelve az érintésvédelmi földtől, így a multimédia modul TV-s lábára még egy 15 kV-os szigetelő, a föld leválasztása végett.

- Szigetelő másik oldalán háromutú szplitter, háromfelé oszt, további -5 dB árán, két TV-nek meg a harmadik digitális dekóderének.

Nos a végeredmény: itt sem ment tönkre semmi, kivéve az egyik számítógép hálózati kártyáját (előtte ugye router, előtte modem, előtte multimédia modul, előtte izolátor). A másik 3 gépnek kutya baja, a modemnek és a routernek is.
Tönkrement még a digitális dekóder (előtte háromutú szplitter, előtte izolátor, előtte multimédia modul, előtte még egy izolátor). Itt sincs senkinek sem baja, a párhuzamos TV-knek sem, semminek sem.

Érthetetlen. Vagy csak ezek az eszközök már döglődtek, és csak beintésre vártak?

A hálókártya felkonnektált, észrevette, ha lehúzom az UTP-t, az egyetlen baja csak az volt, hogy nem kapott IP címet a DHCP routertől. Amikor már az összes szoftvert szét ... nemzettem, végső elkeseredésemben kártyát cseréltem, és minden azonnal rendbe jött.

Számomra felfoghatatlan. Még csak tanulni sem tudok belőle, mert nincs mit.

Tapasztalatok?

73, DX, János, 5GN

P.S. De legalább bütykölés közben három sávon megcsináltam ST0R-t ...  -_- ^_^ :huh:


6
Sziasztok!

Az utóbbi időben sok szó esett ferritgyűrűs/porvasmagos tekercsekről, balunokról. Amikor az OM Power-t szelídítgettem, azt akartam elérni, hogy csak az antenna sugározzon, nem mellesleg csak az antennáról érkezzen jel. Az eredményeket leírtam:
RT 2010/04, 2010/05, 2010/06, 2010/07
és el is mondtam:
http://www.ha5mrc.hu/events/mrcday10/MRC_JJS.pdf

Ennek kapcsán jó sok ilyen gyűrűt tekertem, mértem és próbáltam ki. Nem is beszélve a 2x41.8m doublet beüzemeléséről, még a kilencvenes években, amikor még nem sok tyúklétra volt, és nemigen volt kitől kérdezni.

A minap egy új készülék beillesztése címén teljesen szét kellett szedjem az állomást. (Legalább mögötte is kitakarítottam). Ha már így esett, az összes gyűrűt, ami nem dobozban van, lefényképeztem és a tulajdonságait is leírtam, először csak magamnak.

Aztán meggondoltam, hátha valakinek segít. Mivel a sok fénykép nem fért volna ide, a PDF file-t letölthetitek innen:

https://spideroak.com/browse/share/atom/ha5gn
(kattintsatok a SP_HA5GN mappára és a HA5GN_BalunDemo.pdf-re)

Írjatok, ha van kérdésetek. Válaszolok - ha tudok, HI!

73, DX, János, 5GN


7
Mindenféle vegyes számítástechnika / Böngészők
« Dátum: 2011 Május 15, 21:24 »
Elnézést, nem találtam, hogy hova írjam.

A lényeg, hogy beüzemeltem a Google Chrome-t a Firefox után, és egyelőre nagyon tetszik. Egyszerű és gyors, mint a szél. Vélemény?

73, DX, János, 5GN

8
Elektronikai mindenféle / Ni-Cd és Ni-MH szintentartás
« Dátum: 2011 Május 14, 10:11 »
Sziasztok!

Van egypár kézi rádióm, és ebből kifolyólag vagy nyolc akkumulátor, mind 7,2V, azaz 6 sorbakötött cella, de 700-1100-1500-2700 mAh kapacitással. Ritkán használom ezeket - kirándulás, mobil üzem, antennaszerelés, stb. - de akkor azonnal kellenek a feltöltött aksik.

A feltöltés megoldott, a feladat a hosszú távú szinten tartás, valamiféle "trickle charge", csepptöltés.

Hogyan oldják ezt meg a profik?

A Ni-MH-ről azt olvastam, hogy max. 1,78 cellafeszültség (azaz max 10.68 a hat cellának) 0,03 ... 0,05C töltőárammal a feltöltöttség őrizhető, ekkora áramot a Ni-MH károsodás nélkül hosszú távon elvisel. Állítólag ugyanez érvényes a Ni-Cd-re is.

A memória effektust illetően nagy a katyvasz, egyesek szerint van, mások szerint mítosz, de a szintentartást illetően ezzel amúgy sem kell törődni.

Tervezek egy 13.8V-ról működö dobozt, ahol akkuként saját áramgenerátorok tartják minden egyes akkumulátorra a 0,04C-t (pl. 700 mAh -> 28mA, maximális 10.6V kapocsfeszültség mellett.

Azokat kérdezem, akik ilyennel megszenvedtek: mi a véleményetek róla?

73, DX, János, 5GN




9
Társalgó / Miért nincsenek magyar gyártó cégek?
« Dátum: 2011 Május 11, 14:40 »
Sziasztok!

Elfoglaltságaim miatt vannak öt éve leállt projektjeim. Imádok bütykölni, főleg végfokokat és hangolókat (nem kell nagyító hozzájuk), de nincs mikor. Vagy négy éve megadtam magam, és vettem egy OM Power végfokot, kitűnő árfekvésben, és nagyon meg vagyok elégedve vele. Akkor  megismertem a cég egyik tulajdonosát, OM3RM Tibit, azóta is tartjuk a szkamai kapcsolatot , és minden évben megtalálom őket Fridiben, szeretettel fogadnak, és ahol sikeres kiállítók. Szépen fejlődnek, van már automata hangolású OM 3500 is! Felismer egy csomó adót és ha odébb hangolsz 20kHz-et, már fordul is a végfok hangológombja. Úgy tudom, évente 100 készülék felett adnak el, az egész világban.

Egyik nagy DXer magyar amatőr megismertetett a MicroHAM cég MikroKeyer 2 készülékével. Ebben van számítógép, elkey, igen jó minőségű (SDR-re is kitűnő) hangkártya, fogad mikrfontól pedálig mindent, a számítógéphez USB-vel csatlakozik, és majd mindegyik modernebb adó-vevőhöz kapható egy kábelkartács, aminek az egyik végén egy zavarszűrt sokpucukás csatlakozó van, a másik vége szétnyílik az adó-vevő millió csatlakozása szerint. Tud psk-t, rtty-t, fsk-t meg sok olyat, amiről nem is tudom, hogy mi az. A memóriás elkey vezérléséhez pedig egy PS-2-s keypadot lehet használni. Igen jó készülék, és amikor a neten kortortam, hogy hol olcsóbb (mert a Wimo-tól kezdve sok cég árulja), akkor jöttem rá, hogy a MikroHAM is szlovák cég. Náluk is megvehető. Korrekt internetes vásárlás, Paypal fizetés, az aktuállis állapot internetes lekérdezése (Not paid - Paid - Packed - Posted - mind dátumokkal ... ), hibátlanul meg is jött, a kivitel is példás.

Szlovákia nálunk kisebb ország. Ez már a második amatőrőknek GYÁRTÓ (nem kereskedő) cég, egyesek szerint még több is van. Profi alvállalkozókkal, áfás számla, garancia, gyári szám. Nálunk miért csak egyszemélyes, börzéken áruló félig sem legális "garázscégek" vannak? Ami egykori "óriási" elektronikai iparunk romjain miért nem virágzik száz virág?

73, DX, János, 5GN



10
Gyári rádióamatőr készülékek / Miniatűr műterhelés
« Dátum: 2011 Április 08, 22:00 »
Sziasztok!

Megint tanultam valamit.

Azt már régen látom, hogy a profi végfokgyártók akkor is szeretnek 60-80W-ot elkérni a meghajtó adó-vevőtől, amikor tulajdonképpen 10-20W is elég lenne. Egyrészt azért, mert így a feledékeny amatőr a 100W-jával se tudja rommá hajtani a végfokot, hiszen az csak 20-30% túlhajtást eredményez, másrészt kevés TCVR tud korrekten csak 1-2W-ot kiadni a lehangoláshoz. Jellemzően 10W alatt nem is tudnak működni, és ezzel a teljesítménnyel is csak az újabbak, vagy a jobbak (drágábbak).

A fölösleges meghajtó teljesítményt le kell nyeletni valamivel, és ehhez a legjobb egy műterhelés. Elég sok műterhelést láttam életemben, de olyat keveset, ami 250W-os és elfér egy 200Ft-os postabélyegen. (1. csatolt kép).

Az előnyök nyilvánvalók: kis méret, kevés szórt induktivitás és kapacitás. Meg az, hogy az 50 ohm-mal lezárt hangolatlan rácskör nyilván sokkal kevésbé gerjedékeny fokozatot eredményez.

Azért 250W-ot elvinni egy 24,8 x 9,4 mm-es, 2,8 mm vastag lapkáról nem gyerekjáték. Gondoljunk arra, mennyire is kell hűteni egy 100W-os tranzisztort, vagy egy 60W-os processzort. Hűtőborda, ventilátor, stb. Jó, itt kerámia lapka van, meg felgőzölt fémréteg ellenállás, ami sokkal magasabb hőmérsékletet bír, mint a félvezetők. De akkor is ez 5 db 50W-os Weller páka folyamatos (szabályozatlan) teljesítménye!!!

Ha mégsem sikerül elvinni a teljesítményt, akkor jutunk a (2. csatolt képen látható) állapothoz, ami az ellenállás belsejének tanulmányozására ad alkalmat. Tehát egy kerámia lapka, a látható oldalán ráforrasztva a hűtőlapkára, a másik, nem látható oldalán a fémréteg vezető, (a kivezetés itt letört már), és egy takaró kerámia lapka a felirattal.

Szóval hűteni tudni kell. 110 foknál melegebbet ez sem szeret! Ha utánanéztek a neten, ez az alkatrész azért nem "filléres". Nem árt vigyázni rá.

http://www.premiumwanadoo.com/diconex/media/250w-BeO-Stripline-Terminations%20and%20Resistors.pdf

73, DX, János, 5GN


11
Saját építésű készülékek / Időzítések amatőr végfokokban
« Dátum: 2011 Január 04, 16:09 »
Sziasztok!

Simi nagyon tanulságos - és nem olcsó - harcot írt le az SWR mérő topic-ban. A dolog megér egy misét.

Adás-vétel átkapcsolás ügyben már írtam a Rádiótechnikában, az 1998/11 számban, a végfokos sorozatomban.

A legtöbb amatőr végfokban - sőt gyáriban is - az adás/vétel átkapcsolásnak nem szentelnek kellő figyelmet. Néhány végfokban  ez kitűnően meg van oldva.

Legtöbbször van a 24 Volt, arra vannak a relék párhuzamosan kötve egy soros vezérlő tranzisztorral. Jön a PTT jel, a tranyó és a relék húznak, és hajrá.

Legtöbbször - főleg kis teljesítménynél és csövek esetében - ez elmegy, bár itt is bajt okoz. A reléknek van húzási idejük, húzás végeztével prelleznek (a rugalmas érintkezőn a nehéz pogácsa húzás után egy darabig pattog).

A legroszabb, ami történik:
A bemenő relé kicsi, gyors. A negatív előfesz hamar eltűnik. A cső megkapja a meghajtást, nekilódul. És a kimenő, robusztusabb, nagyobb relé csak most fejezte be a húzást, és éppen prellezik. Ekkor kapja telibe a szuflát.

Jelenségek:
1. A terheletlenül induló cső begerjed, fröcsköl, majd megkapja a terhelést. Az egész sávban örülnek.
2. A prellező relé kontaktusai vadul szikráznak, akármekkora a relé, előbb-utóbb beég.
3. Volt eset, hogy ez a jelenség működőképtelenséget okozott egy (orosz) gyári végfokban. A terheletlen Collinsban az anódkondi ívet húzott, és ez az ív a relé végleges zárása után sem mindig és mindjárt aludt ki. (A kialakult ívet már kisebb feszültség is fenntartja.)

A helyes megoldás:
1. A PTT indítja az antenna relé áramkörét.
2. AZ antenna relé egy szabad kontaktusa - ha van - húzás után a prellezés megkezdtekor indítja a bemenő relét.
3. A bemenő relé gyorsabb, meghúzása, prellezése alatt a lassú antenna relé prellezése befejeződik.
4. Mikor a bemenő relé is átkapcsolt, egy szabad kontaktusával leveszi a záró negatív előfeszt a végfok csövéről (egy kondenzátorral lassítva, hogy ez ne ugrásszerű legyen.)
5. És csak most illik megjönni a szuflának a TCVR-ből. Igazából egy kicsit korábban is megjöhet, hogy a kimenőjel ne ugrásszerűen jelentkezzen,
hanem a csökkenő előfesszel egy ütemben nőjön fel: ez jót tesz a sávnak és a Collins-nak.

Egy ilyen megoldás van lerajzolva az RT 1998/11-ben.

Feladatok:
1. Egy-két hertzes vizsgálójellel meghajtva az antennarelét és a bemenő relét, szkóppal megmérhetjük a húzás, a prellezés és az elengedés idődiagramját. (Az elengedés általában lassú, de rövidzárással a mágneses tér leépülése gyorsítható.) Ehhez a relé kontaktusára kis áram mellett kis feszültséget adni is elég.
2. Ennek alapján megtervezzük a negatív zárófesz üzemivé csökkenésének idődiagramját, azaz a kondit és a kisütő ellenállást.
3. Jobb TCVR-ekben beállítható, hogy a PTT jel után hány ms-re szabad a szuflának kimenni.
4. Még jobb (QSK) adóvevők várnak egy "TX Ready" válaszjelet a végfokból, és csak ezután indítják a meghajtást. Értelemszerűen ezt a másodiknak húzó, bemeneti relé egy kontaktusa adhatja.

A vételre kapcsolás sorrendje:
1. A PTT jel eltűnésére a negatív előfesz vált záróra, tehát a kimenet megszűnik. A relék még húzva vannak.
2. Amikor a negatív előfesz már a helyén van, akkor lehet elengedni a reléket, akár mind a kettőt egyszerre.

Ezt gondosan meg kell tervezni, építeni, majd MEGHAJTÁS NÉLKÜL a PTT bemenetre egy-két hertzes vizsgáló négyszögjelet adva többsugaras szkóppal a relé állapotait és az előfesz görbét ellenőrizni, hogy a sorrend helyes-e.

Uraim! Fontos! Nagyon megéri!

Ez már hosszú, még egy hozzászólásban folytatom.






12
Társalgó / Érdekességek a 2009-es ARRL Handbook-ból
« Dátum: 2009 Július 04, 23:22 »
Sziasztok!

Pár évente megveszem az ARRL Handbook-ot. Mivel a legutóbbi nálam a 2007-es, Friedrichshafenben idén újra megvettem (29 Euro vagy 45 USD) a 2009-est.

Számomra ez a legjobb könyv, ami amatőr témában létezik. Eleve, az amerikai rádióamatőrök többen vannak, mint a világ összes rádióamatőrjének a fele, több pénzük és idejük van a hobbijukra, mint bárki másnak, és az ARRL egy elismerten kitűnően működő szervezet (ugyan ezt is szidják, de mihez képest, ugye).

Általában minden évben a könyv ugyanarról szól, és eltelik 4-5 év is, míg a tartalma annyira kicserélődik, hogy érdemes újra megvenni. Én nem tudok addig várni ...  -_-

A legjobb csendes szombat délutánonként, meg este az ágyban olvasni. Most, itt, csak egy dolgot említek, a többit majd később.

A második fejezet azt taglalja, mi is az a rádióamatőrködés (Activities in Amateur Radio). Nem mintha ezt bármelyik magyar amatőr nem tudná jobban bárki másnál (persze én is), azonban nem érdektelen átnézni, hogy egy ilyen ARRL nevű szervezet mit gondol erről.

Gondol, amit gondol, egy két apróság belőle:

1. QSL

Ugye volt nálunk a "papír QSL halála". Ehhez képest itt CSAK papír QSL-ről olvashatunk, annak a kitöltéséről, irodai és postai küldésének módozatairól, gyűjtéséről. Elektronikus QSL-ről, LoTW-ről EGY KUKK SINCS, pedig az utóbbit az ARRL üzemelteti. Pedig a második fejezet részletes, még az ARES meg a MARS is részletesen le van írva (no nem a bolygó, hanem a Military Affiliate Radio Systems).

Ezután betűről betűre átnéztem a második fejezetet, hátha elnéztem valamit. Nem. Egyetlen utalást találtam a LoTW-re, az alábbi pont szerint:

2. Logbook

Szóról szóra idézem, legalább az elejét (persze magyarul):
Először leírja, miért kell logot vezetni: jogi okból, a zavarpanaszok azonosítására, a diplomák nyomonkövetésére, meg az állomás naplójaként. Aztán:

"Papír és számítógépes naplók
Sok amatőr, még a számítógépet használók is papíron vezetik állomás naplójukat. A papír naplóknak rengeteg előnye van (pl. a fexibilitás), és nincs szükség elektromos betápra. A papír logok túlélik a merevlemez összeomlásokat is!

Előre nyomtatott lapokat lehet vásárolni, ezeket persze számítógépes szövegszerkezztővel is könnyű előállítani.

...

Másrészről, a számítógépes naplóknak is sok előnyülk van, főleg, ha valaki élvezi a versenyzést, DX vadászatot vagy diploma guűjtést.

... (ezt kifejti) ...

És természetesen, a számítógép által vezetett naplóból könnyű feltölteni a QSO-kat a Logbook of the World-ra."

...

Számítógépes naplózó programokat a piacon lehet vásárolni ... stb."

Nos, ez az egyetlen utalás a LoTW-re. Az index-ben ezen kívül azért találni egy másikat, a 24. fejezet 12. oldalára utal, ez a fejezte a "Web, Wi-Fi, Wireless and PC technology" címet viseli, a 12. oldalon, a "PC technology"-n belül két bekezdés, 5+4 mondat foglalkozik vele.

13
Társalgó / A hatvanas évek műszaki és forgalmazási technikái
« Dátum: 2009 Február 11, 18:07 »
A "Mire jó a morze?" topikban előjött a FOC, és a CW forgalmazás mára eldurvuló etikettje.

Arra gondoltam, hátha valakiket érdekelhet a múlt. Még 10-20 év, és már nem lesz kivel megbeszélni. A közvetlen háború utáni technikákat már ma sincs nagyon kivel.  :angry:

A magam részéről három hozzászólással indítanék:

- idemásolnám a CW etikettet
- leírnám az akkori adás-vétel és QSK módszereit
- leírnám a 65-67 között használt URH forgalmazási technikákat - már amire emlékszem.

Felmerült bennem, hogy foglalkozik-e valaki a régi amatőr készülékek gyűjtésével? Van e valahol működő kis-szövi, nehézegységes, Marconi, ML213, ML400 vevő? FUG, Lorenz adó? Saját építésű készüülékek? A nosztalgiások, miint a Gyáli úti börzéken látjuk, jól állnak. Mi?  :huh: 

 Vagy már minden a kukába került?

Valamikor a nyolcvanas évek végén kellett volna észbe kapni, amikor a rádióklubokat kirúgták az MHSz által tovább már nem biztosított helységekből. Most már késő??

Üdv, János, 5GN
 

14
EMC kérdések / Választható TV műsorok
« Dátum: 2008 Február 20, 13:09 »
Tisztelt hölgyek, urak,

most hallottam, hogy a MATÁV be akarja vezetni a felhasználóként választható TV műsort, azaz mindenki kiválaszthatja, hogy egy adott TV műsort mikor akar megnézni. Pl. ha a Heti Hetes vasárnap este tizenegykor későn van, kijelölhetem, hogy pl. én hétfőn délután akarom megnézni.

Ehhez valami set-top-box-szerű szerkezet is kell.

Mivel én zavarni szeretem a TV-t és nem nézni, a következőket kérdezném a témát ismerőktől:

1. Hogyan valósítható ez meg a jelenlegi kábel-TV hálózaton, ahol már 50 TV-műsor se nagyon fér el egymás mellett? Vagy nem kábellel oldják meg?

2. Ami tulajdonképpen az első kérdésre hajaz: hogyan valósítható meg az ehhez szükséges sávszélesség? Feltétel-e a digitális átvitel?

3. Jelent-e valami veszélyt a fenti szolgáltatás az egymás (mindkét irányú) esetleges zavarásának tekintetében? Számíthatunk-e tovább erősödő éterszennyezéssel?

Várom a hozzáértők válaszait.

Tisztelettel János, 5GN

Oldalak: [1]