A WIDE után, de a kötőjel előtt álló számnak mi a funkciója?
Jé, ez tényleg nincs benne rendesen ezekben a doksikban. Még sohasem tűnt fel. :-)
Igazából a kis n számnak önmagában nincs jelentősége, hanem akkor van, amikor több WIDEn-N tagot akarunk egy címzésbe beleírni: HA3FLT > APRS via WIDE1-1, WIDE2-2. Ezeknek valahogyan különbözniük kell.
Ez a címzés pl. akkor jó, ha van egy lokális APRS digipeater is, ami szeretnénk, ha körbesugározná a pozíciónkat, aztán van egy hegyen levő, nagyobb állomás is, ami szintén megismétli.
1. A lokális digi "elfogyasztja" a WIDE1-1-et, vagyis a második számot, és lokálisan hallhatóvá válunk.
2. A hegyen levő, nagyobb digi is ismétel egyet, és abban a csomagban a WIDE2-1 fog már szerepelni, tehát ő meg a WIDE2 nagy N-jéből fogyaszt el egyet.
3. Tegyük fel, hogy a fenti csomagot a hegyen levő digitől három másik digi hallja, és mivel még nem nulla a nagy N, ezek is meg fogják ismételni a csomagot. Vagyis így betakartuk a pozíciónkkal a környezetünket és fél Magyarországot, de vannak helyek, ahol azért ez nem így megy.
Az egész még bonyolultabb, mert attól is függ a csomagok terjedése, hogy a hálózat melyik eleme hall meg és reagál először...
Viszont gyakorlati tanácsokat mástól kérj, én nem szoktam APRS-ezni. :-) Például biztosan be lehet állítani a programokat, hogy ne válaszoljanak minden WIDEn "hívójelre", tehát pl. a hegyen levő digi ne reagáljon a WIDE1-re, csak a WIDE2-re, és akkor egy jobb pozícióban levő állomás ismételtethet rögtön úgy egy közeli hegyen levő digivel, hogy a lokális, városi digik nem szólalnak meg (az első két fokozat, mint helyi digi és "nagy" digi, elég következetes, de sokféle hálózat lehetséges), de ezeket a dolgokat nem ismerem rendesen.