Jól telítésbe vitték a generátor utáni rezgőkör(ök) induktivitásának vasmagját, ami így nemlineárissá vált és megjelentek a felharmonikusok.
Huh! No erre a matuzsálemi megoldásra sem gondoltam.Béla! A reprodukálni kívánt megoldásodban ugye csapolt tekercs + 2 dióda lesz már az ilyen trükkök helyett?
Annó 500 kHz alá dolgoztak. Oka: fordulatszám és pólusszám szorzata.Számold ki, mennyivel tudnád pörgetni a cuccot? Normál villanymotor 2800-as fordulat, 5000-es fordulatot kevés cucc birja a lakossági szegmensben (PERCENKÉNT!). No osszuk gyorsan 60-nal.... 100/másodperc alatt vagyunk.
Idézetet írta: hg2ecz - 2010 November 10, 11:33Annó 500 kHz alá dolgoztak. Oka: fordulatszám és pólusszám szorzata.Számold ki, mennyivel tudnád pörgetni a cuccot? Normál villanymotor 2800-as fordulat, 5000-es fordulatot kevés cucc birja a lakossági szegmensben (PERCENKÉNT!). No osszuk gyorsan 60-nal.... 100/másodperc alatt vagyunk.Azért egy sarokcsiszoló (flex) motorja (teljesítményt is leadva bőven) 20-400000 között pöröghet. Azzal tekerve egy négypólusú generátor is tud akár 150 kHz-et. A lényeg a jó felépítés. pl a tekercselés kis mérete, acélhúros bandázsolás, olajködös csapágy kenés. persze egy ipari flex csapágya zsírral kenve is fut 6-800 órát. C3-C5 hézag osztályú csapágyak, modern zsírok. A forgórészt egyenárammal gerjesztve nem kell kommutátor, de a csillag-kalitkás forgórésznél még csúszó gyűrű sem. Az teljesen lehet forgácsolt és kiegyensúlyozott lágyvas idom. Az állórész pedig sokpólusú és tetszőlegesen tekercselt lemezelt vagy ferrit tákolmány, soros, vagy párhuzamos tekercsekkel.Híradásipari technikus helyett persze géplakatos és villanyszerelő, illetve ha más nem akad, akár egyszerű rádióamatőr szükséges. Pár perces keresgéléssel találtam 13,500-as fordulatú mikromotorokat is, igaz arany árban. Biztos lehet hozzá áttételt is tenni. Szóval megy feljebb a freki